Načítám...
Navštívili jsme národní arboristickou konferenc...
  Zpět na úvod

Datum 1. 9. 2015

Na mistrovství České republiky ve stromolezení tradičně navazuje národní arboristická konference, která se letos konala již počtrnácté. Letošní ročník nesl název Strom pro život – život pro strom s podtitulem Stromy očima specialistů a probíhal v pondělí 24. a úterý 25. srpna v Olomouci v prostorách divadla Divadla Žantovka. Konference byla rozdělena do 6 bloků, přičemž sedmý blok zaplnily workshopy. Jednotlivé bloky a panelovou diskuzi řídila RNDr. Blažena Hušková. Pojďte se s námi podívat na shrnutí konference tak, jak jsme ji viděli my, co se nám líbilo a co nás zaujalo.

První den konference patřil zejména otázce stromů z pohledu jejich zdraví, umístění a také tomu, jak zacházet se stromy při rozvoji obce či rozšiřování zastavované plochy měst. Hlavní "hvězda" celé konference prof. Andreas Roloff z Technické univerzity v Drážďanech nás seznámil, jak zhodnotit zdraví a stav stromu pomocí jejich řeči těla a jak číst stopy, které na sobě dává strom znát. Zábavné byly také přednášky Ing. Klementa Rejška, Csc. o stromech a jejich stanovištích z pohledu pedeologie a povedeně bylo zpracované i téma stromy z pohledu projektanta a arboristy od Ing. Josefa Součka a Davida Hory, Dis. Na závěr prvního dne čekala návštěvníky konference ještě panelová diskuze se všemi účastníky a neformální večer v restauraci Fontána s kvalitním rautem a dobrou zábavou.

V úterý se tak některým účastníkům stávalo hůře, jiným lépe, ale už v děvet hodin jsme příkladně absolvovali přenášku o vlivu tahové zkoušky na strom od Ing. Lucie Boháčová, která zůčastněním udělala i krátký exkurz do rozboru vztahu půd a kořenových systému vůči stabilitě stromu. Další témata dopolede se týkala spíše technického zabezpečení péče o stromy, ať už co se týče řezů či procesu rozpadu stromu. Odpoledne se konference dotkla společenských souvislostí stromů, kterýžto blok zahájil biolog a filozof v jedné osobně Prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr., který se s osobitým humorem zaměřil na smysl stromů ve vztahu k člověku. Odpolední blok se následně věnoval zejména otázce vztahu stromů k našemu životnímu prostředí, až už to bylo v otázce čerpání dotací z programů Evropské unie či národních fondů v podání Ing.Eleny Bočevové, nebo o komunikaci mezi jednotlivými účastníky stavebních řízení pokud jde o stromy a zeleň obecně. Závěrem druhé dne jsme si vyslechli ještě dvě přednášky a sice představení projektu Zdravé stromy pro zítřek, který se bezplatně stará o ošetření památných stromů a na úplný závěr nám ing. Jiří Skotnica představil certifikaci European Tree Worker (ETW) ve smyslu k čemu slouží, co obnáší a pro koho je určena.

Letošní konference obsahovala témata teoretická i praktická, jednotlivé přednášky vedli lidé v oboru vzdělaní a nikdy se nejednalo jen o nudné povídání. Jsme rádi, že jsme se mohli konference zúčastnit a touto cestou děkujeme pořadateli: Sekce péče o dřeviny – ISA Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s.

Tak za rok zase nashledanou!

Stručně ke zpracování Vašich údajů

Na naší webové stránce využíváme různé technologie, abychom Vám mohli poskytnout optimální zážitek. K nim patří zpracování údajů, které jsou technicky nutné k prezentaci webových stránek a jejich funkcionalit, rovněž další technologie, které jsou využívány k pohodlnému nastavení webových stránek.

V případě, že s tímto nesouhlasíte, můžete povolit jen tu část sbírání dat, se kterou souhlasíte.

Přečtěte si naše informace o ochraně osobních údajů zde

Více informací o problematice naleznete zde.
Nutné pro správný chod webu, ukládají se pouze informace k zobrazení, přihlášení nebo nastavení této webové prezentace.
Data použitá pouze pro statistické vyhodnocování, například návštěvnosti, počtu zobrazení jednotlivých stránek apod.
Data používáme k vyhodnocení nákupů, k personifikaci reklamy a návrhů produktů.
Data nutná k vyhodnocení nákupu a porování cen a služeb portálem heureka.cz