Načítám...
Zvolit správný outdoorový batoh se vyplatí
  Zpět na úvod

Datum 29. 8. 2018

Je jedno, kam se vydáte, protože i na pár hodin s sebou potřebujete minimálně doklady, pití a další drobnosti. K jejich uschování slouží batoh, nepostradatelné uložiště, které mají při sobě všichni aktivní lidé, s kabelkou by to přece jen nebylo tak pohodlné. Pro každou činnost se však lépe hodí jiný druh batožiny. Volba je důležitá, jelikož se správnou velikostí a typem outdoorového batohu je sportování o mnoho příjemnější. Jaké ruksaky rozlišujeme podle druhu sportu?

Lehké a ergonomické batohy na cyklistiku a běhání

Batoh na kolo s ergonomickým a aerodynamickým tvarem, který efektivně odvětrává a přitom pojme vše potřebné. Integrovaná pláštěnka by u tohoto typu batohu měla být samozřejmostí, protože nikdy nevíme, kdy nás na projížďce zastihne déšť. Některé cyklo batohy disponují i uchycením přilby a poutkem pro snadné přichycení blikačky.

Lehoučký běžecký batoh je pro všechny milovníky běhání skvělým doplňkem. Základními požadavky u batohů na běh je nejen jejich nízká hmotnost, ale také možnost důkladného stažení, aby na zádech neskákal a nepoletoval někam, kam nechceme. Běžecký batoh většinou poznáte podle poutek na ramenních popruzích pro uchycení dvou bidonů.

25142.jpg

Batohy pro náročnější sportovní aktivity

Na lezení určitě zvolte batoh k tomu přímo určený. Batoh na horolezectví a skalní lezení by měl být lehoučký, vzdušný, pohodlný a měl by disponovat hydratačním systémem a úchyty na cepíny.

I když jdete sjíždět vodu nebo se plavit na lodi, batoh se vám zajisté bude hodit i tady. Ale ne jen tak ledajaký. V tomto případě je nezbytné, aby byl batoh na vodu dostatečně vodotěsný. Takové batohy poznáte na omak. Jejich konstrukce i materiál vychází z lodních pytlů.

Další skupinou jsou batohy na lyže a snowboard, expediční batohy a lavinové batohy jako ta nejlepší ochrana při zavalení lavinou. Všechny tyto typy speciálních ruksaků jsou vybaveny, nebo by alespoň měly být, oddělenou kapsou pro lavinovou výbavu – lopatu a sondu, pokud se nejedná přímo o batohy do laviny, které navíc obsahují i řadu dalších speciální pomůcek. V případě snowboardových batohů jsou zde umístěny ještě široké popruhy pro bezpečné upevnění prkna či sněžnic.

23144.jpg

Eurovíkendy s batohem ve správné velikosti

Pokud milujete cestování někam dál, a to letecky, měli byste si hlídat velikost svého batohu. Rozměry batohu do letadla by měly být přibližně 55 x 40 x 20cm, což je ideální na eurovíkendy. Bez problémů do něj sbalíte vše potřebné.

Jestliže se věnujete sportování aktivně, doporučujeme pro každou aktivitu speciální outdoorový batoh z kvalitního materiálu, který zaručí pohodlné nošení a pojmutí všech potřebných "propriet". K dostání jsou však i multifunkční univerzální batohy na různé typy výletů, treků a cyklo vyjížděk, které se však skvěle hodí i na běžné nošení po městě.