Produkty skladem doručujeme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Stromolezecké stupačky: jak s nimi správně pracovat a které jsou TOP

Jak je správně nasadit a používat? A které stupačky patří mezi nejoblíbenější a proč?

Potřebujete na stromě vystoupat i do míst, kde nejsou větve, a chcete mít stabilní pracovní pozici při arboristických úkonech? S každodenním výstupem na stromy vám pomohou stromolezecké stupačky, ovšem je potřeba vědět, jak je správně nasadit a používat. A které stupačky patří mezi nejoblíbenější a proč? To všechno vám právě teď prozradíme.


Jak stromolezecké stupačky správně používat a na co si dát pozor

Stromolezecké stupačky jsme vám představili v minulém článku. Řekli jsme si, k čemu slouží, jaké typy stupaček existují a z jakých materiálů se vyrábí. Jak je ale správně nasadit a jak s nimi zacházet, aby vám vydržely co nejdéle?
 

Na co je nutné pamatovat při používání stromolezeckých stupaček

Stromolezecké stupačky se používají pouze společně se spojovacími prvky, kterými jsou bezpečnostní sedací úvaz a jistící lano. Pro maximální bezpečnost se jistěte vždy vrchním jištěním a stupačky zbytečně nezatěžujte. Obecně se doporučuje jejich zatížení nejvýše do 120 kg včetně výstroje.
 

První použití stromolezeckých stupaček a jejich správné nastavení

Základem je nastavení podpatkového řemenu na správnou délku. A to nejen při prvním použití, ale i pokaždé, pokud střídáte obuv. A jak na to? Stačí povolit suchý zip nebo kožený řemínek pro fixaci kotníku a vsunout botu do želez tak, aby podpatek přímo doléhal na třmen železa. Výšku holeňové opěrky si také jednoduše nastavíte pomocí šroubků. Ty nejsnáze povolíte použitím imbusového klíče. V žádném případě ale nic neohýbejte a nedělejte na sílu.
 
Nejste si jisti, jakou délku stromolezeckých stupaček zvolit a které budou nejvhodnější právě pro vás?
Potřebné informace najdete v článku zaměřeném přímo na to,
jaké typy hrotů zvolit při výběru stromolezeckých stupaček a podle čeho je vybírat.


Jak stromolezecké stupačky správně používat každý den

Stupačky na strom si nazouvejte až bezprostředně před výstupem. Tím udržíte ostrost hrotů a zabráníte úrazům. Horní a spodní pásek pevně utáhněte a ujistěte se, že vám vše dobře sedí. Nohy by měly svírat vzájemný tupý úhel 110 – 160° a po stromě byste měli postupovat malými krůčky, kdy výška kroku má 25 – 30 cm. Úder hrotu veďte do kmene shora pod úhlem cca 45°. Díky tomu nedojde k vylomení bodce při nesprávném zatížení. Trup mějte ideálně ve vzdálenosti 30–40 cm od kmene.

Na co si dát pozor při zacházení se stromolezeckými stupačkami? 

- Nesmí se používat na stromě ve spojení s motorovou pilou.
- Nesprávné použití a nedostatečná kontrola může vést k velmi těžkým nebo smrtelným zraněním.
- Je potřeba znát příslušnou lezeckou techniku.
- Nepoužívejte je v blízkosti elektrického vedení.
- U stromolezeckých stupaček, které zrovna nepoužíváte, nasaďte na jejich hroty krytky. Zabráníte tím nepěkným zraněním.
- Nikdy je nenechte spadnou z větší výšky. Při nárazu na zem by mohly na opěrách, výztuhách a hrotech vzniknout trhliny, hroty, výztuhy nebo kování by se mohly zdeformovat nebo by mohlo dojít k neviditelnému poškození.
- Nějakým způsobem poškozené stromolezecké stupačky dále nepoužívejte.


Nejprodávanější stromolezecké stupačky, se kterými vystoupáte na strom opravdu s lehkostí 

Máme dva favority pro váš maximálně komfortní výstup po stromě – produkty značky Distel. Čím vynikají a proč stojí minimálně za vyzkoušení?

Stromolezecké stupačky Distel Alu Classic

Stromolezecké stupačky Distel Alu Classic s krátkými hroty jsou bezesporu jedny z nejpropracovanějších stromolezeckých stupaček na trhu. Disponují polstrovanou holení opěrkou a fixací z kvalitního suchého zipu. Fixace přes kotník je vyřešena koženým řemínkem. Dají se snadno nastavit na potřebnou délku a mají vyměnitelné hroty ze speciální oceli s dlouhou životností. 

Stromolezecké stupačky Distel Alu Velcro

Stromolezecké stupačky Distel Alu Velcro s krátkými hroty vynikají spolehlivou a pohodlnou fixací na noze, kterou zajišťuje kvalitní suchý zip. Díky němu se velmi přesně a snadno nastavují. Obecně se ale jedná o stromolezecké stupačky stejných kvalit jako předchozí Distel Alu Classic. Hodí se pro arboristy a jiné profesionály pohybující se ve výškách na stromech a veškeré jejich komponenty je možné objednat a nahradit.