Zboží skladem odesíláme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Recenze slaňovací brzdy Skylotec Sirius

Hasiči-Rescue testovali, napsali hodnocení i natočili video.

Na testování jsme zapůjčili jednotce Hasiči-Rescue zajímavou "hračku", celokovovou slaňovací brzdu určenou pro práci ve výškách a nad volnou hloubku nebo pro záchranu: Skylotec Sirius. Slaňovací brzda je vhodná i pro speleologické či stromolezecké techniky, podobně jako jiné SRT brzdy. Výhodou je její možné použití pro nejběžnější průměry statických lan 10 – 12mm.

Přečtěte si nezávislou recenzi a shlédněte video, jak tato slaňovací brzda dopadla při testování.

Jednotce Hasiči-Rescue děkujeme za článek i video! 
Základní ovládání

Připojení k postroji je klasikou oválnou spojkou skrze otvor v robustním těle. Přestože nemá obvyklou západku, není ji potřeba sundávat ze spojky (srovnej Sir, Elderid, Taz Lov, apod.) a otvírá se tlačítkem uprostřed těla. Pohodlně se ovládá i v rukavicích, i když se občas našel někdo, kdo remcal. Následně se klasicky odklopí bočnice.

Zakládání lana je možná trochu netradičně zprava z vrchu vlevo a dolů. Lano v brzdě prochází odshora dolů bez přesmyčky. Tedy i vlastní zakládání je pohodlné a bez komplikací.

Výborná výhoda je, že pro ovládání brzdy je potřeba pohyb ruky po dráze jen kolem 90˚. U obdobné a rozšířené brdy Petzl RIG 2018 je potřeba až 270˚. A to přesto že i testovaný Sirius obsahuje funkci auto lock. Ten je blokován jednoduchou dlaňovou pojistkou na ovládací páce. Při používání nemusíte nad její aktivací vůbec přemýšlet. Není žádný problém s otáčením ovládací páky pod hranou nebo u stěny.

Sestup po laně

Slanění ve vertikále je poměrně pohodlné, dobře se dá regulovat rychlost. Jen je potřeba najit tu správnou polohu ovládací páky – "netlačit tolik na pilu". Při požadavku na vyšší rychlost a snahy toho dosáhnout větším stlačením ovládací páky, dojde k zásahu antipanik systému. Zde stačí opětovně povolit páku, ozve se cvaknutí a opět pokračovat v sestupu. Rychlost slanění by měla být ovládána nikoli pákou, ale pravou rukou svírající lano pod brzdou.

Pohyb po šikmé ploše

Kombinace "silnější" lano a nižší zátěž je pro tento pohyb kritická. Ve snaze se co nejvíce posunout stále opakovaně aktivujete antipanik systém. Pro lepší povolení lana je třeba, aby lezec buď více zabral nohama, nebo je možno zvenku stlačit vnitřní vačku do polohy uvolnění.

Výstup po laně

Při výstupu po laně se brzda výborně dobírá. Není potřeba ji jakkoliv odblokovat. Výstup je snadný jak ručně přímo tažením lana vzhůru a zvedáním se, nebo přes kladku v lanové svěře, taháním dolů za lano a zvedáním celé své váhy. Tedy na výstupy v krátkých vertikálách je brzda vhodná a pohodlná.

Spouštění

Spouštění osob se ovládá výborně. Klasická nevýhoda je, tak jako u většiny brzd s otočnou páku, že pokud máte brzdu zakotvenou směrem dolů a nad sebou, ovládací páka se uvolňuje směrem vzhůru. Což je nepřirozený a náročnější pohyb. Vložením pomocné karabiny do otvoru v horní části lze vyblokovat pojistku ovládací páky. Pak lze spouštění nebo sestup ovládat pomocí reep šňůry či pomocí pedálu.

Vytahování

Brzda je připravena pro zapojení jako součást kladkostroje. Disponuje pomocným okem ve svém těle pro připojení lana nebo další kladky. Pro rychlé a krátké vytažení ideální. Jinak vkládat do kladkostrojů s velkou zátěží a dlouhou vertikálou brzdy - prosím ne!

Záchrana

Brzda je vhodná pro práci, neboť se usnadňuje následná záchrana při řešení nouzových stavů. Je dle normy použitelná až do zátěže 200kg, respektive 250kg. I v těchto případech vykazuje vynikající brzdný účinek a pohodlné ovládání.

Antipanik

Funkce antipaniku je formou náhlého přerušení sily a zastavení funkce pohybu. Pro opětovný pohyb je potřeba ovládací páku vrátit o kus zpět, dojde ke slyšitelnému cvaknutí (nabití) a je opět možné pokračovat v pohybu. Kdyby byl antipanik realizovaný funkcí následného svírání lana, stačilo by jen mírné uvolnění. V tomto případě ale dojde k úplnému zastavení.


Naše doporučení pro použití:

- Klasická práce v lanovém závěsu, ať přímo nebo z pracovní sedačky.
- Při stromolezecké práci jako brzda u paty stromu.
- Kdekoli, kde chcete alternativu k Petzl Rig či Singing Rock Sir.

PLUSY: 

- robustní tělo
- ovládání páky na krátké dráze 90˚
- auto lock
- plynulost pohybu

MÍNUSY: 

- antipanik

Výsledek: 87 %

Vybrané parametry

název              Sirius
výrobce           Skylotec
země původu  Německo
normy             EN 341-2A:2011, EN 12841-C:2006
max. rychlost 0,5 – 2m/s
průmět lan      10 – 12mm
max. sestup    190m
zátěž               30 – 200kg / 250kg
materiál          ocel, dural 

Tato recenze nenahrazuje návod k použití ani žádné odborné školení!