Zboží skladem expedujeme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Pilařovo V-Osmičkové oko

Říká se, že v jednoduchosti je síla... Uzly určené k vícebodovému kotvení - popsané od CRAA.

Říká se, že v jednoduchosti je síla...

Uzly určené k vícebodovému kotvení - popsané od CRAA.

Článek České asociace pro práce ve výškách, z. s.  (CRAA)
www.craa.cz


Říká se, že v jednoduchosti je síla. A při uzlování to leckdy může platit dvojnásob. Zejména v případě Pilařových V a W osmičkových ok.Jak již z názvů uzlů vyplývá, jejich autorem je Vláďa Pilař, který je v žádném případě nechce pojmenovávat po sobě a nazývá je pouze V-8 a W-8. Ale nebyl bych to já, kdybych upíral uzlu jméno autora, který je znám a nešířil jej. Pro úplnost je nutné podotknout, že Vláďa není autorem (ani se za něj nevydává) uzlu samotného, ale je autorem způsobu použití a tedy modifikace uzlu.

Jedná se o uzly určené k vícebodovému kotvení (V do dvou kotevních bodů – obr. 1 a 2, W do tří kotevních bodů – obr. 4 a 5), kdy jednotlivé kotevní body jsou zatěžovány rovnoměrně bez ohledu na jejich umístění a směr zatížení. V případě změny směru zatížení se plynule mění délka jednotlivých ramen uzlu (obr. 6 a 7).

Základem uzlu je osmičkové oko a karabina. A právě to je jeho největší výhodou, neboť osmičkové oko umí uvázat téměř každý a proto Pilařovo V-osmičkové oko nevyžaduje, aby se uživatel učil vázat další (nový) uzel.

To přináší i další výhodu v podobě možnosti rychlého ukotvení lana za dva kotevní body bez potřeby použití dalších prostředků (třeba právě karabin, obr. 2 a 7).

Karabina navíc usnadňuje rozvazování uzlu po zatížení. Na druhou stranu, bez ní nelze uzel použít.Co dodat? Snad jen – a co Vy? Už jste zkusili použít Pilařovo V-osmičkové oko? Anebo rovnou W-osmičkové? Ještě ne? Tak s chutí do toho…


Autor: Ondřej Belica
Originál: https://craa.cz/2021/01/31/pilarovo-v-osmickove-oko/