Produkty skladem doručujeme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Přehled podmínek použití nejběžnějších pohyblivých zachycovačů pádu

Jaké jsou podmínky použití pohyblivých zachycovačů pádů, se dozvíte díky článku od CRAA.

Jaké jsou podmínky použití pohyblivých zachycovačů pádů, se dozvíte díky článku od CRAA.

Článek České asociace pro práce ve výškách, z. s.  (CRAA).
www.craa.cz


Vliv na způsob a podmínky použití pohyblivých zachycovačů pádu (a nastavovacích zařízení bezpečnostního vedení) nemají pouze požadavky norem (rozdíly z pohledu ČSN EN 353-2 a ČSN EN 12841 se zabýval samostatný článek), ale vychází zejména z požadavků návodu výrobce.

Nezřídka se tak může stát, že na první pohled identické pohyblivé zachycovače pádů, splňující požadavky téže normy, nelze použít se stejnými prostředky ani stejným způsobem. To může přinést komplikace v případech, kdy se na jednom pracovišti sejdou pracovníci s různými zachycovači pádu a v daném okamžiku nemají k dispozici návody výrobce.

Následující tabulka proto přináší přehled nejčastěji používaných zachycovačů pádu a podmínek jejich použití v souladu s EN 12841 A (Prostředky ochrany osob proti pádu – Systémy lanového přístupu – Nastavovací zařízení lana – typ A: nastavovací zařízení bezpečnostního vedení).Přehledová tabulka podmínek použití zachycovačů pádu ve formátu pdf. je ke stažení na: https://craa.cz/wp-content/uploads/2022/01/prehled_pouziti_zachycovacu_padu.pdf


Tabulka nenahrazuje návod výrobce. Rozhodující jsou informace uvedené v návodu výrobce a před použitím kteréhokoliv z uvedených zachycovačů pádu je nezbytné seznámení s návodem výrobce!


Autor: Josef Wagner
Originál: https://craa.cz/2022/01/30/prehled-podminek-pouziti-nejbeznejsich-pohyblivych-zachycovacu-padu/


Obr. 1 – Asap Lock (Petzl), výrobcem jediný povolený způsob použitíObr. 2 – Back Up (Singing Rock), přípustné způsoby použití Obr. 3 – Easy Speed/Easy Access (Climbing Technology), přípustné způsoby použitíObr. 4 – Goblin (Camp), přípustné způsoby použití Obr. 5 – Goblin (Camp), při výrobcem v návodu stanoveném způsob použití zachycovače Goblin by se pádový faktor blížil k hodnotě 2. CRAA doporučuje udržovat polohu zachycovače tak, aby pádový faktor nepřekročil hodnotu 1.Obr. 6 – Locker (Singing Rock), přípustný způsob použitíObr. 7 – Monitor (Beal), přípustné způsoby použití Obr. 8 – Roper (Rock Empire), přípustný způsob použití Obr. 9 – Roper (Rock Empire), význam použití pohyblivého zachycovače pádu