Zboží skladem odesíláme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Nepodceňujte nebezpečí lavin – Lavinové vyhledávače vám mohou zachránit život

Laviny a lavinové vyhledávače ve zkratce.

V souvislosti s tragickými zprávami o úmrtí našich krajanů a pro někoho též kolegů a přátel po pádu laviny v rakouských Alpách bychom rádi znovu připomněli, jaké nebezpečí může sněhová lavina představovat a jaké existují možnosti se lavinám bránit. Samozřejmě mohou existovat situace, kdy je lavinové nebezpečí těžko předvídatelné a svou roli spíše než akutní nebezpečí sehraje souhra okolností, nicméně pro každý případ je dobré být na laviny alespoň v minimální míře připraven.

Lavinové vyhledávače
Jednou z velmi účinných pomůcek pro všechny skialpinisty, freeridery a horolezce jsou určitě lavinové vyhledávače. Lavinový vyhledávač je vlastně malá krabička, kterou si zapnete do kapsy u výstroje a více méně o ní dále nevíte. Tyto přístroje následně fungují v automatickém módu, ve kterém vysílají údaje o své poloze pomocí systému nezávislých antén. Lavinové vyhledávače mají v zásadě dvě hlavní funkce. První funkcí je vysílání vaší polohy, pokud jste zasypáni lavinou, a druhou funkcí je vyhledávání signálu ostatních zařízení, což je velmi praktické při výpravách a větších skupinách, kdy se jeden nebo dva členové zvládnou z laviny dostat a mohou tak rychle pomoci ostatním členům z laviny před příjezdem záchranářů.


Lavinový vyhledávač PIEPS DSP Sport
Tento lavinový vyhledávač úspěšně nahrazuje starší model vyhledávačů PIEPS, který se dnes již nevyrábí. Jeho velkou předností je až 300 hodin výdrže baterie v módu vysílání, dosah 60 metrů pomocí 3 nezávislých antén, dobře čitelný displej i v náročných podmínkách a automatická kontrola všech prvků vysílače. V módu vyhledávání pak nabízí systém PIEPS DSP Sport také automatický výběr nejvhodnějšího vysílače, jakožto ochranu před interferencí nebo rušivým magnetickým polem (např. z mobilního telefonu). Díky možnosti automatického skenování kruhové oblasti o poloměru 60 metrů získáte rychlý přehled o množství a poloze zasypaných osob a můžete podle toho rozvrhnout jejich vyproštění. Kromě těchto vlastností není problém nastavit lavinový vyhledávač na automatické přepnutí z vyhledávacího do vysílacího módu v případě déle trvající nečinnosti, což by mohlo indikovat vaše zasypání.Stupně lavinového nebezpečí

Při jakékoliv túře v oblasti s výskytem lavin je důležité krom lavinového vybavení také znát dobře danou lokalitu a orientovat se v problematice lavin a lavinové předpovědi. Abychom vám toto usnadnili, připravili jsme pro vás stručný přehled jednotlivých stupňů lavinového nebezpečí:

1. stupeň lavinového nebezpečí, tzv. nízké lavinové nebezpečí 
Tento stupeň bývá vyhlašován asi z 20% celé zimy a obvykle při něm nejsou ohroženy ani cesty, ani lesní porosty. Laviny se mohou objevit pouze na nejstrmějších svazích, a to navíc zcela výjimečně.

2. stupeň lavinového nebezpečí, tzv. mírné lavinové nebezpečí
Při tomto stupni dochází obvykle k přibližně 34% lavinových nehod. Toto nebezpečí trvá většinou v 50% zimního období a nebezpečí lavin při něm hrozí zejména na strmých svazích vyjmenovaných v lavinové předpovědi. U tohoto stupně se již doporučuje při putování mimo vyznačené trasy nosit s sebou lavinový vyhledávač.

3. stupeň lavinového nebezpečí, tzv. značné lavinové nebezpečí 
Tento stupeň je právem nazýván jako nejzrádnější a dochází při něm ke 47% lavinových nehod. U tohoto nebezpečí platí zákaz vstupu na svahy nad 35 stupňů a zvýšená opatrnost na všech svazích nad 30 stupňů. Nutná je volba bezpečné trasy i dobrá znalost prostředí. Byl to právě třetí stupeň lavinového nebezpečí při kterém minulý měsíc zahynuli čeští občané v Rakousku. 

4. stupeň lavinového nebezpečí, tzv. vysoké lavinové nebezpečí 
Během vysokého lavinového nebezpečí jsou ohroženy výše položené cesty a lesní porosty středními i velkými lavinami, které mohou dosahovat i dna údolí. Při tomto stupni jsou až na výjimky omezeny túry či vycházky do ohrožené oblasti. Platí přísný zákaz vstupu na všechny svahy se sklonem nad 30 stupňů.

5. stupeň lavinového nebezpečí, tzv. velmi vysoké lavinové nebezpečí 
Při tomto stupni jsou zakázány jakékoliv výstupy do zasažené oblasti, jelikož hrozí bezprostřední nebezpečí středních a velkých lavin i pro obydlí a jiné objekty v dosahu. Tento stupeň bývá v Čechách vyhlašován jen výjimečně.

 

PIEPS lavinový vyhledávač DSP SPORT

PIEPS DSP PRO lavinový vyhledávač

PIEPS lavinový set DSP SPORT S

PIEPS lavinový set DSP SPORT T

PIEPS JetForce Tour Rider 24 - lavinový batoh

PIEPS lavinová lopata RACER-T

PIEPS lavinová lopata TOUR-T

PIEPS lavinová lopata TOUR

PIEPS lavinová sonda PROBE CARBON

PIEPS lavinová sonda PROBE ALU