Zboží skladem expedujeme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Co všechno si vzít na horolezectví v zimě

Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se dobře vybavit, než se vydáte vstříc zimnímu dobrodružství.

Když člověka baví horolezectví, nejraději by lezl pořád a všude. Výjimkou není ani zimní období. Ovšem zimní horolezectví, to už je jiná liga. Je to nejvyšší hra, kterou můžete v rámci tohoto sportu hrát. Hrozí zde totiž mnohá nebezpečí. Riziko uklouznutí, špatného uchycení nebo laviny je zde obrovské. Odměnou, když však toto všechno překonáte, jsou vám neskutečně nádherné scenérie. Připravili jsme pro vás proto pár tipů, jak se dobře vybavit, než se vydáte vstříc takovému dobrodružství.


Co je potřeba vzít s sebou na zimní horolezectví

Abyste měli maximální komfort, nikde nemrzli a nezapomněli nic potřebného, sepsali jsme pro vás seznam věcí, které by vám neměly chybět při jednodenní horské zimní túře:

- Batoh 40 l nejlépe se zabudovanou pláštěnkou (pokud máte lavinový batoh, je to úplně nejlepší varianta)
- Nepromokavé svrchní oblečení
- Hřejivé a dobře savé spodní oblečení
- Rukavice
- Teplé ponožky + jedny náhradní
- Pohorky nebo plastové boty
- Šátek nebo čepice
- Návleky na boty, které dobře drží na noze (sníh by se vám neměl dostat zespoda ani shora)
- Mobilní telefon, hodinky, navigace, pro jistotu ale i klasická mapa, průvodce či busola
- Bivakovací pytel
- Helma
Lavinový vyhledávač
Lavinová sonda
Lavinová lopata
- Dvojité lano 50m
- Kombinovaný úvazek (kombinace bederního a hrudního úvazu)
- Cepín, kladivocepín
- Slaňovací a jistící brzda
- Mačky, nářadí na mačky
Karabiny
- Vklíněnce, friendy, skoby, ledovcové skoby, smyčky
- Prchačky (smyčky pro nouzové slanění, když na skále nejsou žádné skoby, nýty ani borháky)
- Oběd a svačina
Termoska
- Krém na opalování
- Tmavé brýle
- Šití, sportpáska
- Čelová svítilna

Pokud se chystáte na delší pobyt v horské chatě (týden), měli byste svou výbavu doplnit o převlečení a přezůvky do chaty, ešus, lžíci, vařič, palivo, mýdlo, ruční, kartáček na zuby, zubní pastu, toaletní papír, jídlo a náhradní baterie do čelové svítilny.


Které mačky jsou nejvhodnější

Pro zimní horolezectví zvolte určitě rychloupínací mačky. Drží pevně, nijak nepřekáží a především, nasazení a sundání mačky zabere jen chvilku a nemusíte si ani sundávat rukavice. Rychloupínací mačky jsou rovněž lepší než vázací mačky, protože noha není stažená řemínky, s nimiž by mohly vaší noze hrozit omrzliny.

Jaké vybavení zvolit při lezení po kolmých ledových stěnách

Pokud si troufáte na lezení například po zamrzlých vodopádech, měli byste se zaměřit na kvalitu svého vybavení. Čím modernější výbavu máte, tím těžší a kolmější ledy můžete lézt. Zde obecně platí, že každých deset tisíc korun investovaných do výbavy vám umožní lézt o jeden stupeň těžší cesty. Cepíny, mačky a ledové šrouby si proto vybírejte podle náročnosti. Pro náročnější cesty si připlaťte, vyplatí se to.

Pro ledopády se používá stupnice WI. Nejvyšším stupněm, který je možný vylézt je pravděpodobně WI 7.


Svatá trojice pro horolezectví a skialpy

 

Ať už se chystáte na lezení nebo skialpinismus, neměli byste zapomenout na svatou trojici neboli tři věci z lavinové výbavy – lavinový vyhledávač, lavinovou sondu a lavinovou lopatu. Už jsme je zmínili výše v seznamu věcí, ale nyní si je trošku přiblížíme.

Lavinový vyhledávač – též nazývaný pípák nebo pieps. Jedná se o jednoduchý vysílač a přijímač v podobě krabičky na mezinárodní frekvenci 457kHz. V případě zásahu laviny zobrazuje zvukovým, světelným nebo digitálním signálem vaši polohu a pomáhá vás tak najít v případě zasypání.

Lavinová sonda – je to lehká skládací tyčka, která se obvykle nosí v batohu nebo připevněná na něm. Používá se při dohledávání zasypaného tak zvaným sondování, neboli propícháváním sněhu v místě, které ukáže pípák. 

Lavinová lopata – pomáhá rychle odházet až několik metrů sněhu. Je vyrobená z lehkého kovu nebo pevného plastu.Poradíme vám 

Pokud jste ještě zimní horolezectví nezkoušeli a nejste si jisti, jaké vybavení přesně zvolit, rádi vám s výběrem pomůžeme. Zavolejte nám +420 778 080 897, napište nám info@worksafety.cz nebo se za námi stavte osobně na naši prodejnu.

PIEPS JetForce Tour Rider 24 - lavinový batoh

PIEPS lavinový set DSP SPORT S

PIEPS lavinová sonda PROBE CARBON

Climbing Technology lavinová lopata SNOW BLADE

PETZL karabina OK TRIACT - LOCK 2017

Lifeventure termoska Tiv Vacuum Flask

PETZL čelovka TIKKA 2017