Produkty skladem doručujeme do druhého dne. Navíc, při nákupu nad 1.500 Kč máte dopravu ZDARMA! Více informací.

Co je tlumič pádu a jak funguje?

Typy a zásady jejich použití.

Typy a zásady jejich použití.


Všeobecně lze říct, že tlumiče pádu jsou určeny k zachycení pracovníka, který se pohybuje na hraně možného pádu, resp. slouží k útlumu rázové síly, která působí na tělo pracovníka v případě vzniklého pádu.

Je ale důležité vědět, že vzhledem k jejich způsobu fungování, je možné tlumič pádu použít pouze v případě, kdy je pod uživatelem dostatečná hloubka bez případných překážek a nehrozí náraz do okolních stěn! Bezpečné použití páracích tlumičů pádu je tedy možné pouze při práci ve výškách a nad volnou hloubkou (volná hloubka by měla činit minimálně 6 metrů v závislosti na typu tlumiče a daného pracovního prostředí). Zvláštní použití tlumičů pak nastává u ferratových setů, jejichž tlumiče pádu fungují na podobném principu jako právě párací tlumiče.


1. Můžeme se setkat se samotnými textilními tlumiči pádu. Ty jsou vyrobeny ze speciální tkaniny, která se při určitém zatížení začne párat. Následně dojde ke ztlumení pádu osoby, která tlumič používá. Takový tlumič je vhodné osazovat maximálně karabinami a neprodlužovat ho dalšími spojovacími prostředky. Výhodou těchto textilní tlumičů pádu je nízká pořizovací cena.

Typickým příkladem je např. tlumič pádu Singing Rock Joule, který je ideální pro zajištění osob při práci z plošiny (není-li to v rozporu s jejím návodem k použití), na lešení nebo při práci u výtahových šachet.2. Dále jsou na trhu tlumiče, které jsou složené v textilním obalu. Tím je např. Petzl Absorbica 2020. Tyto tlumiče pádu jsou krátké. Doporučují se k vytvoření pracovního setu, a to přidáním takových spojovacích prostředků a karabin, které budou adekvátní pro danou práci ve výškách. Je ale třeba vědět, že celková maximální délka všech komponentů sestaveného setu je 200cm!

Takovým setem, který je tvořen tlumičem pádu, hákovými spojkami a karabinou, je např. RidgeGear set tlumiče pádu "Y" RGL9 1,8m + 2x RGK11 Economy nebo RidgeGear set tlumiče pádu "Y" RGL9 1,8m + 2x RGK11SL Premium. Takto sestavené sety jsou vhodné zejména pro složitější činnosti jako je např. výstup po dlouhém žebříku, na komín, na stožár apod.3. Novinkou jsou v současné době dvojité samonavíjecí zachycovače pádu, které jsou součástí setů. Klíčovou výhodou těchto zachycovačů je v první řadě vysoká bezpečnost uživatele. Uživatel je totiž jištěn dvěma rameny zachycovače. Takže pokud dojde k narušení jednoho ramene, druhé, nenarušené rameno zachycovače uživatele jistí dál. Další výhodou je volnost pohybu s co nejmenším omezování uživatele při výkonu jeho práce, nepřekáží, nehrozí zakopnutí a při práci se za nic nezasekává. Nesmíme také opomenout důležitý fakt. Samonavíjecí zachycovače pádu mají nejmenší pádový faktor, jakého lze v dané situaci dosáhnout. Tyto zachycovače se upevňují karabinou na zadní "áčko" celotělového postroje. 

Příkladem je samonavíjecí zachycovač pádu Skypro SP SRLD - 2 - 53SW, který se skládá ze dvou hákových karabin, jedné ocelové karabiny, dvou samonavíjecích zachycovačů a jednoto tlumiče pádu. Takto sestavený set je vhodný zejména pro lešenáře.Zásady při používání tlumičů pádu

1. Než uživatel začne používat párací tlumič pádu, měl by se seznámit s normou EN 355, případně s normou EN 360. Doporučujeme!

2. Tlumiče pádu mohou být používány pouze s celotělovými postroji, které jsou certifikovány dle normy EN 361.

3. Vzhledem k tomu, že jsou tlumiče pádu Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), musí být 1x za 12 měsíců zkontrolovány a zrevidovány osobou odborně způsobilou.

4. Párací tlumič zachytí pád pouze jednou! Po jeho aktivaci musí dojít k okamžitému vyřazení z provozu, případně také ke kontrole dalšího vybavení.

5.  Jistící řetězec, kterým je tlumič, karabina, spojka, nesmí být delší než 200cm!

6. Vzhledem k tomu, že se jedná o textilní výrobky, je nutné s nimi obezřetně zacházet. Tlumiče jsou náchylné na mechanické, tepelné a chemické poškození. Důležité je skladovat v suchém prostředí.

Tento článek je pouze informativní. Vždy používejte výrobek v souladu s pokyny výrobce tak, jak je uvedeno v návodu k použití.

Singing Rock tlumič pádu JOULE

PETZL tlumič pádu ABSORBICA 2020

RidgeGear set tlumiče pádu "Y" RGL9 1,8m + 2x RGK11SL + RGK44 - PREMIUM

RidgeGear set tlumiče pádu "Y" RGL9 1,8m + 2x RGK11 - ECONOMY

RidgeGear tlumič pádu "Y" RGL9 1,8m

RidgeGear tlumič pádu RGL6

RidgeGear tlumič pádu "I" RGL30 1,8m s RGK15 s oky

RidgeGear set tlumiče pádu "Y" RGL3 BigGuy 150Kg 1,4m + 2x RGK88

RidgeGear samonavíjecí zachycovač pádu TWINLEG "Y" RGL28

Rock Empire tlumič pádu Absorber Y C60 106cm

SKYPRO samonavíjecí zachycovač pádu SP SRLD - 2 - 53SW

SKYPRO samonavíjecí zachycovač pádu SP SRLD - 2 - 85TS35