Vážení zákazníci, ve středu 1. 5. máme jak na prodejně, tak e-shopu zavřeno! Vaše objednávky vyřídíme následující dny.Více informací.

IMZ Amerika 2019: cvičení ve vzduchu, na skalních stěnách, podzemních štolách i ve vodě

Lezci a letečtí záchranáři trénovali své dovednosti v extrémních podmínkách.

Lezecké skupiny a letečtí záchranáři trénovali své dovednosti v extrémních podmínkách.


I letos se worksafety.cz stalo jedním ze sponzorů úžasné akce IMZ Amerika 2019, která se konala ve dnech 24. – 26. 9. 2019 v nádherné lokalitě lomů "Mexiko" a "Velká Amerika". Jednalo se o Instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) krizové připravenosti lezeckých skupin a leteckých záchranářů složek Integrovaného záchranného systému ČR (IZS).

My pro vás přinášíme tiskovou zprávu Zdravotnické záchranné služby JČK, která byla společně s lektorem pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou, Bc. Milanem Linhartem, hlavním organizátorem této jedinečné akce.

Video kbelských záchranářů s vrtulníkem W 3A Sokol, kteří byli součástí cvičení v lomu Velká Amerika:


Tisková zpráva - IMZ Amerika 2019

Ve dnech 24. – 26. 9. 2019 se konalo v lokalitě lomů „Mexiko“ a „Velká Amerika“ Instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) krizové připravenosti lezeckých skupin a leteckých záchranářů složek Integrovaného záchranného systému ČR (IZS). Akci již popáté pořádala Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje společně s lektorem pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou Bc. Milanem Linhartem. Letos nově se IMZ konalo pod patronátem Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky. Cvičilo se ve vzduchu, na skalních stěnách, podzemních štolách i ve vodě. V přírodním polygonu se během tří dnů vystřídalo více jak 400 lezců a záchranářů.

IMZ byl určen pro lezecké skupiny napříč všemi složkami IZS, posádky leteckých záchranných služeb a další složky provádějící a práci a záchranu ve výškách a nad volnou hloubkou.

Hlavním cílem IMZ byl praktický výcvik výškových specialistů při pohybu v lanových cestách, evakuaci osob pomocí lanových technik v extrémních podmínkách simulujících vysoké fyzické a psychické nároky na zvládnutí úkolů. Dále ověření možností mezikrajské a mezirezortní spolupráce výškových specialistů při práci a záchraně, vzájemná výměna zkušeností a testování nových výrobků.

Příprava stanovišť a zázemí započala již v průběhu neděle a pondělí. Kolegové ze Speleologické záchranné služby vystrojili na severní a jižní stěně lomu Mexiko veškeré lanové cesty. Společně s dalšími lezci-záchranáři přemostili lom stometrovým lanovým traverzem. V těsné blízkosti lomu byl postaven malý lanový trenažér umožňující cvičícím před vstupem do skalní stěny vyzkoušet si techniky postupu přes lanové přepínky a správné nastavení vlastního vybavení. Pro přípravu tohoto přírodního polygonu bylo použito více jak 1800 metrů statických lan, cca 150 ks ocelových karabin a řada dalšího vybavení, které poskytli partneři akce.

Vlastní IMZ „Amerika 2019“ byl zahájen v úterý v 9°° hodin. Na začátku každého dne absolvovali všichni účastníci krátké proškolení od Speleologické záchranné služby Český kras o bezpečném pohybu v lanových cestách, specifikách vápencových hornin při činnostech ve výškách. Následně se lezecká družstva vydala cvičit do skalních stěn, podzemních štol a na lanový traverz. V úterý se jednotlivé týmy věnovaly především pohybu v lanových cestách na skalních stěnách, podzemních štolách a nácviku vyprošťování, záchran a evakuace osob pomocí lanových technik.

Ve středu a ve čtvrtek se ke cvičícím připojila i Armáda ČR s vrtulníkem W-3A Sokol. Nácviku leteckých záchran za pomoci vrtulníku s palubním jeřábem a lanovým podvěsem se s piloty, palubními techniky a záchranáři SAR AČR účastnili letečtí záchranáři Zdravotnické záchranné služby JČK a Hasičského záchranného sboru JČK.

Lom Velká Amerika poskytuje pilotům unikátní prostředí pro nácvik pilotáže v „soutěsce“, tento prostor specificky ovlivňuje chování vrtulníku. Letečtí záchranáři trénovali v lomech vyzdvižení osoby ze skalní stěny nebo z lávky nad vodní hladinou za pomoci palubního jeřábu a lanového podvěsu. Výcvik byl v obou dnech zaměřen především na přesné navádění vrtulníku, signalizaci mezi leteckým záchranářem a palubním technikem a bezpečné provedení evakuace osoby z nepřístupného terénu. Během dvou dnů záchranáři nalétali bezmála 10 hodin a uskutečnili desítky cvičných záchranných operací.

Akce byla podpořena přítomností a prezentací výrobků firem zabývajících se výrobou a distribucí prostředků pro práci ve výškách a nad volnou. Účastníci IMZ se tak v průběhu všech tří dnů mohli seznámit s celou řadou jejich produktů i novinek a otestovat je v náročném terénu.