Načítám...
Lezení našich nejmenších
  Zpět na úvod

Datum 27. 6. 2016

Položili jsme si otázku, zda je lezení pro děti vhodné a jaký dětský lezecký úvazek zvolit.

Vliv lezení na pohybový aparát

Lezení je pro lidské tělo zcela přirozeným pohybem. Vždyť každý z nás prošel fázemi psychomotorického vývoje. Začali jsme zvedáním hlavičky, tzv. jsme pásli koníčky, z lehu na zádech jsme se otáčeli na bříško a zpět, seděli jsme ve vzpřímené poloze, lezli po čtyřech, až jsme zvládli chůzi. Lezení nás tedy provází od dětského věku.

Při lezení se zapojují nejen velké svalové skupiny celého těla, ale také vnitřní svaly. Ty mají pozitivní vliv na hluboký stabilizační systém, který ovlivňuje správné držení těla. Výhodu lezení vidíme také v tom, že je tělo zatěžováno oboustranně a tím nedochází ke vzniku svalových dysbalancí (svalové nerovnováhy) jako při jednostranné zátěži. Lezení přispívá k rovnoměrnému rozvoji tělesné zdatnosti a jedná se o všestranný druh pohybu, což posiluje zdraví a zvyšuje kvalitu budoucího života. Z toho vyplývá, že lezení je pro děti vhodné a při dodržení zásad správného postupu jištění a správného výběru úvazku je zcela bezpečné.

Typy dětských lezeckých úvazků

Na trhu jsou nabízeny tři základní typy dětských lezeckých úvazků: sedací (bederní), celotělové a hrudní (prsní) úvazky. My se pokusíme podrobněji typy úvazků popsat a nastínit jejich výhody i nevýhody.

1260.jpg

Celotělový úvazek

Tento úvazek je speciálně konstruován pro osoby (děti), které nemají vyvinutý pas, nebo jej mají nevýrazný, jejich hmotnost je maximálně 40kg a jejich výška nepřesahuje 140cm (norma EN 12277, typ B). Úvazek se skládá ze vzájemně propojených popruhů, které obepínají celý hrudník a zároveň stehna. Bod navázání je nad těžištěm. Tím se stává celotělový úvazek pro děti bezpečný. Výhodou číslo jedna u tohoto typu úvazku je, že v případě pádu se lépe rozloží hmotnost padajícího a nehrozí poškození páteře! Nevýhodou celotělového úvazku je nepohodlná poloha těla při visu, která je až příliš vzpřímená a toporná.

Z celotělových úvazků Vám doporučujeme:
Singing Rock BALA
Ocún MOJO
PETZL OUISTITI
PETZL SIMBA

5736.jpg

Sedací (bederní) úvazek

Je vhodný pro děti, které již mají dostatečně vyvinuté boky pro správné umístění a nastavení úvazku. Sedací úvazek běžné konstrukce se skládá z bederního pásu a dvou pásů pro nohy (nohaviček), které obepínají nohy. Nohavičky jsou spojené dalším popruhem, který je spojen s bederním pásem popruhovým okem. Ten tvoří tzv. slaňovací oko, které se také nazývá jistící oko. V zadní části sedáku bývá bederní pás spojen s nohavičkami elastickými popruhy, které zajišťují správnou polohu nohaviček. Bederní pás a nohavičky bývají nastavitelné pomocí jednodílné či dvoudílné spony různých konstrukcí. Na úvazku bývá dále určitý počet materiálových poutek a tahací oko. Dětské sedací úvazky podléhají normě EN 12277, typ C. Na trhu jsou úvazky, které se snadno přizpůsobí dětskému tělu, jsou opatřeny systémem posuvného polstrování v pase a mají nastavitelné nohavičky. Úvazek musí sedět pohodlně v pase nad kyčlemi. Je nutné vyloučit jeho sesunutí na boky pánve i při použití velké síly. Nesmí však v pase škrtit. Pokud nemůžete najít sedací úvazek, který by Vašemu dítěti dobře seděl v pase nad kyčlemi, vyberte raději celotělový úvazek, který drží celou pánev. Nevýhodou tohoto sedáku je, že při samotném použití je bod navázání pod těžištěm těla a při pádu může dojít k převrácení celého těla hlavou dolů. Dále může trhnutím dojít k poškození páteře nebo svalovému traumatu!

Ze sedacích úvazků Vám doporučujeme:
OCÚN WeBee Kid
PETZL MACCHU
Singing Rock dětský ARA

6720.jpeg

Hrudní (prsní) úvazek

Hrudní úvazek je buď klasického tvaru s jedním popruhem okolo hrudníku a ramínky, které popruh nesou, nebo tzv. křížový ve tvaru čísla 8. Ten je z jednoho popruhu překříženého na zádech. Úvazek musí být na těle vypnutý, aby žádné jeho části nebyli povolené, a aby při nádechu jeho navazovací oka byly od sebe vzdáleny cca 2 - 3cm. Při samotném použití hrudního úvazku hrozí ve visu ortostatický šok, tzn., že v důsledku zaškrcení cév a nervů v podpaží dochází k poruchám citlivosti rukou, mravenčení, brnění až k úplnému znehybnění celých paží. Následně dochází k otokům paží, nehmatnému tepu až ke kolapsu oběhové systému s následným šokem. Samotné použití se nedoporučuje! Nastavitelný hrudní úvazek lze použít pouze v kombinaci se sedacím úvazkem! Není určen k samostatnému použití pro zachycení pádu. Slouží pouze k udržení dítěte ve svislé poloze, zabraňuje totiž jeho přetočení hlavou dolů. Lano se k němu nenavazuje, pouze se protáhne oky a naváže na připojovací body sedacího úvazku. Prsní úvazky podléhají normě EN 12277, typ D.

Z hrudních úvazků Vám doporučujeme:
PETZL BODY
Ocún WeBee Chest Kid

Pokud se tedy rozhodnete koupit úvazek pro Vaše malé rošťáky, z našeho pohledu Vám ze zdravotních důvodů doporučujeme spíše celotělový úvazek. Samotný výběr už necháme na vás. 

"Tak mamčo a taťko, vyberte mi konečně ten úvazek, ať už s Vámi můžu jít na skálu..." ;-) 

OCÚN dětský celotělový úvazek MOJO

OCÚN dětský celotělový úvazek MOJO

Výrobce: OCÚN

*** JIŽ NEDOSTUPNÉ *** Kvalitní, extrémně bezpečný a plně nastavitelný celotělový úvazek pro nejmenší lezce.

již nedostupné

981 Kč811 Kč bez DPH

Detail

Singing Rock dětský úvazek BALA
0.6

Singing Rock dětský úvazek BALA

Výrobce: SINGING ROCK

PRODEJ UKONČEN! Ochrana nejmladších při jejich prvních krůčcích na skále a stěně. Pro děti výšky 95-125cm, do 40kg.

již nedostupné

1 071 Kč885 Kč bez DPH

Detail

PETZL dětský postroj OUISTITI (4-9 let)
0.8

PETZL dětský postroj OUISTITI (4-9 let)

Výrobce: PETZL

PRODEJ UKONČEN! Celotělový dětský úvazek určený do 30kg hmotnosti dítěte.

již nedostupné

1 165 Kč963 Kč bez DPH

Detail

PETZL dětský postroj SIMBA (5-10 let)

PETZL dětský postroj SIMBA (5-10 let)

Výrobce: PETZL

Celotělový úvazek pro nejmenší lezce do hmotnosti 40kg (věk dítěte 5 - 10 let).

na objednávku

1 149 Kč950 Kč bez DPH

DetailKoupit

OCÚN dětský sedací úvazek WeBee Kid

OCÚN dětský sedací úvazek WeBee Kid

Výrobce: OCÚN

*** JIŽ NEDOSTUPNÉ *** Dospěláci mají svůj, konečně i děti. Super lehký, pohodlný, prodyšný.

již nedostupné

1 071 Kč885 Kč bez DPH

Detail

PETZL dětský úvazek MACCHU
0.8

PETZL dětský úvazek MACCHU

Výrobce: PETZL

PRODEJ UKONČEN! Pohodlný úvazek s nastavitelným pasem a nohavičkami. Vhodný pro sportovní lezení dětí.

již nedostupné

1 116 Kč922 Kč bez DPH

Detail

Singing Rock dětský úvazek ARA

Singing Rock dětský úvazek ARA

Výrobce: SINGING ROCK

PRODEJ UKONČEN! Sedací úvazek s nastavitelnými nohavičkami pro malé horolezce. Dostupný ve dvou velikostech.

již nedostupné

1 341 Kč1 108 Kč bez DPH

Detail

PETZL dětský prsní úvazek BODY

PETZL dětský prsní úvazek BODY

Výrobce: PETZL

PRODEJ UKONČEN! Nastavitelný hrudní úvazek lze použít pouze v kombinaci se sedacím úvazkem PETZL MACCHU.

již nedostupné

603 Kč498 Kč bez DPH

Detail

Ocún hrudní úvazek WeBee Chest Kid

Ocún hrudní úvazek WeBee Chest Kid

Výrobce: OCÚN

PRODEJ UKONČEN! Pohodlny´ a prodyšný dětský prsní úvazek. Vhodný na ferraty i vícedélkové lezení. Univerzální velikost.

již nedostupné

621 Kč513 Kč bez DPH

Detail