Tovar skladom expedujeme do druhého dňa. Navyše, pri nákupe nad 1.500 Kč máte dopravu ZADARMO! Viac informácií.

Otvorené majstrovstvá ČR v priemyselnom lezení má svojich víťazov

Nahliadnite očami jedného z účastníkov do sveta pretekov v priemyselnom lezení.

V dňoch 26.11. – 27.11. 2016 sa v hale Polygonu firmy Singing Rock s.r.o. konali otvorené MČR v priemyselnom lezení STEEL 2016. Tieto preteky boli určené pre tých, ktorí sa živia prácou vo výškach, sú záchranári, speleológovia alebo sú iba nadšenci lanových aktivít.

Tejto skvelej akcie sa zúčastnilo celkom 67 pretekárov v mužskej kategórii a 6 pretekárok v ženskej kategórii. Majstrovstvá malo aj medzinárodné zastúpenie. V súťaži pretekalo 30 účastníkov z Poľska, sedem z Ruska, päť z Nemecka, päť z Maďarska, päť z Rumunska, traja z Veľkej Británie, dvaja z Turecka, traja zo Slovenska a trinásť účastníkov obhajovalo farby Českej republiky.

Pred začatím samotných pretekov boli všetci účastníci oboznámení s bezpečnosťou práce, evakuačným plánom a akým spôsobom sa správať v prípade mimoriadnej udalosti.

Následne boli vysvetlené pravidlá preteku a predstavené jednotlivé disciplíny. Kľúčovým prvkom celých pretekov bola BEZPEČNOSŤ, teda všetky disciplíny museli byť vykonané dvojlanovou technikou. Ďalšou podmienkou pretekov bol čas. Na zdolanie každej disciplíny mal pretekár 10 minút. Ak disciplínu zvládol rýchlejšie a ostával mu čas, mohol následne opakovať danú disciplínu znova. V každej disciplíne pretekár zbieral za jednotlivé úlohy body, ktoré sa mu sčítavali. V prípade urobenia chyby dostal penalizáciu 1 minútu, ktorá sa mu odčítala z časového limitu 10 minút.

Ako teda prebiehalo súťažné zápolenie?

Sobota bola venovaná pretekom jednotlivcov v štyroch skvele pripravených disciplínach. Tie preverili všeobecné schopnosti a zručnosti lezcov v rôznych typoch simulácií prácou vo výškach.

Prvá disciplína – UZLY

Tu musel pretekár predviesť schopnosť správneho naviazania rôznych druhov kotviacich a spojovacích uzlov na vopred pripravených kotviacich bodoch. Následne musel vykonať bezpečný výstup po priehradovej konštrukcii, prejsť do zlaňovania, vrátiť sa späť na zem a kompletne odinštalovať ním nainštalované pracovné lano. Po rozviazaní všetkých uzlov sa pretekár presunul k druhému stanovišťu, na ktorom musel vykonať naviazanie iných používaných uzlov a opäť absolvovať celú trasu znova.

Druhá disciplína – LEGO

U tejto disciplíny musel pretekár najskôr vykonať prestup po horizontálnych kotviacich bodoch. Na konci tohto stanovišťa si musel do vopred pripraveného vedierka nasypať kocky lega a následne vykonať prestup z lana na lano Rope to Rope a premiestniť sa ku konštrukcii, kde bola pripravená základová doska lega. Na tú musel pretekár vyskladať podľa plánika čiernu šípku. Po úspešnom zostavení šípky bola úloha splnená a pretekár, pokiaľ mu zostával čas do 10 minút, mohol pokračovať v danej disciplíne znova.

Tretia disciplína – KLADA / POLE

Táto disciplína bola simuláciou klasického lanového výstupu, kde pretekár najskôr musel nainštalovať výstupové lano na zavesenú kladu, ďalej prejsť do výstupných lán, vystúpiť a zazvoniť na vrcholový zvonček. Následne prejsť do zlaňovania a vykonať traverz Rope to Rope skrz zavesenú pneumatiku. Po zdolaní tohto traverzu prešiel do zlaňovania, dotkol sa zeme a mohol sa vracať späť na začiatok disciplíny.

Štvrtá disciplína – ŠPRINT

Najjednoduchšia a najrýchlejšia disciplína. Jednalo sa o výstup v čo najrýchlejšom čase do výšky cca 12 metrov, na konci ktorého musel pretekár zazvoniť na zvonček. Následne musel prejsť do zlaňovania na druhé lano, na ktorom zhruba 3 metre nad zemou bol uzol, ktorý musel prestúpiť. Celú disciplínu musel zvládnuť v čo najkratšom čase.

Po ukončení disciplín sa vykonal súčet všetkých bodov a tri najlepšie postúpili do finále, v ktorom mali jednoduchú úlohu - transportovať pneumatiku zo zavesených lán cez prekážku do vymedzeného priestoru.

Po ukončení finále sa konalo vyhlásenie celkových výsledkov jednotlivcov ako v ženskej, tak v mužskej kategórii.

Medzi ženami zažiarili na 1. mieste Birte Kahlbrock z Nemecka, na 2. mieste Anastasia Venskaiia z Ruska a na 3. mieste Miloslava Göblová z ČR.

Medzi tromi najlepšími mužmi sa umiestnili na 1. mieste Daniil Cherednichenko z Ruska, na 2. mieste Nils Henneken z Nemecka a na 3. mieste Ivan Ilin z Ruska.

Ďalej bol vyhlásený majster a majsterka ČR v priemyselnom lezení.

Hurá - náš šéf Petr Ledvina obhájil titul majstra ČR z minulého roka a opäť s ním bude chvíľu na nevydržanie ... :-) Majsterkou ČR sa stala Miloslava Göblová.

Po sobotňajšom súťažnom dni sa všetci odobrali na večernú spoločnú zábavu, na ktorej s mierou holdovali dobrému jedlu a nápojom. Ako každý rok sa zišla partička nadšencov, ktorá vymyslela večer plný zaujímavých a veselých súťaží. Atmosféra bola veľmi príjemná, priateľská a užil si ju každý.

Nedeľný deň bol venovaný pretekom trojčlenných tímov, ktorých sa zúčastnilo 19 družstiev. Úlohou každého tímu bolo transportovať časť konštrukcie medzi dva zavesené diely konštrukcie, tu ich spojiť skrutkami a posadiť sa na zavesenú konštrukciu. Následne všetko demontovať a vrátiť na pôvodné miesto. V priebehu plnenia úlohy bola možnosť sledovať rôzne postupy a spôsoby riešenia danej situácie.

Záverom druhého dňa súťaže prebehlo vyhodnotenie tímových pretekov a vyhlásenie výsledkov. Na 1. mieste sa umiestnil tím No Name z Poľska (v zložení Nowak, Bochenek, Michalak), na 2. mieste tím český tím Sambar (Kraydl, HOTA, Štilip) a na 3. mieste Trainer Kollektiv z Nemecka (Henneken, Drangeid, Kahlbrock). Náš tím Worksafety.cz sa umiestnil na 11. mieste v zložení Oblička, Šnejdar, Moravec.

Zhrnutie tohtoročného preteku STEEL 2016:

* super organizácia,

* skvele pripravené a premyslené disciplíny,

* super atmosféra,

* koniec nadvlády poľských lezcov - vystriedali ich ruskí kolegovia.

Smutnou správou celej akcie je ubúdajúci záujem českých lezcov o túto jedinečnú akciu. Tím Worksafety sa pýta: "Čo je tou pravou príčinou? Prečo nemá český výškar záujem zúčastniť sa tejto udalosti, aj keď sa koná v ČR a dostupnosť dojazdu je prijateľná oproti zahraničným účastníkom, ktorí neváhajú prísť aj tisíce kilometrov?" Nevieme...

Príďte aj vy budúci rok porovnať svoje schopnosti a zručnosti v práci vo výškach!

Nižšie nájdete výber fotografií z pretekov Singing Rock Steel 2016. Na preteky očami fotografa worksafety.cz sa môžete pozrieť na našom flickrovom účte. Viac fotografií nájdete na oficiálnych facebookových stránkach

V druhej galérii nižšie si môžete prezrieť výsledkovú tabuľku jednotlivcov i tímov.